Koka logu restaurācija

Par vērtību jāuzskata ne tikai koku logu rāmji, bet arī stiklojums. Vecām ēkām nevajadzētu izmantot mūsdienu stiklu, kas rada gludu atspīdumu. Vecie stikli rada atspīduma viļņošanos un spēlēšanos, kas raksturīga senu ēku koka logiem. Stikli pirms griešanas jānotīra, lai var redzēt bojājumus un skrāpējumus, lai var izgriezt rūti no labākās daļas. Vecie stikli ir ļoti plāni, ar tiem jāstrādā uzmanīgi. Vislabāk izmantot stikla griezēju ar eļļošanas ierīci. Lineļļas ķite jāmīca rokās tik ilgi, kamēr tā nelīp pie pirkstiem, tad to ievieto ar eļļu piesūcinātā gropē.

Kustinot rāmi, ļoti uzmanīgi stiklu ievibrē vietā, lai vismaz divās vietās tas saskaras ar koku, pēc tam nogriež ķites pārpalikumus. Tad rūti nostiprina ar misiņa vai kapara nagliņām bez galviņām. Koka loga ārpusē savienojuma vietu aizsmērē ar ķiti, lai starp stiklu un koku netiek ūdens. Tai pārkaisa krīta pulveri. Ķite žūst ilgi. Virskārtiņa ir aprāvusies pēc nedēļas, bet krāsot rāmjus var pēc trim nedēļām, kad virsma ir sausa. Lineļļas krāsa pilnīgi nožuvusi ir pēc gada.

Koka logu krāsošanas

Veicot koka logu krāsošanas darbus ir jāatceras, ka vislabāk iesūcas darvas krāsa. Drošības apsvērumu dēļ eļļu nedrīkst karsēt uz uguns. Uzmanīgi jārīkojas arī ar lupatiņām ar ko tiek noslaucīta liekā eļļa. Tās nevar vienkārši samest kaudzē, jo var aizdegties. Jāizmanto celtniecībai domātā lineļļa (par labu kvalitāti liecina gaišs tonis). Tradicionālās krāsas ir ļoti segtspējīgas, var pietikt pat ar vienu kārtu. Ja koks netiek piesūcināts ar eļļu, tas to ņem no krāsas, kas jau pēc pāris gadiem var sākt lobīties. Tās ir nianses, kas jāievēro strādājot ar tradicionālajiem materiāliem.

Pēc gruntēšanas rāmja spraugas aizsmērē ar ķiti. Tradicionālās krāsas žūst ilgi. Katra kārta vairākas dienas.Sasteigt šo procesu nedrīkst. Speciālisti iesaka būvdetaļu bojātās daļas protežēt ar vecu koksni, kuras krājumiem jābūt katra restauratora rīcībā. Vecs koks daudz labāk uzņem eļļu. Apgalvojums, ka veci koka logi laiž cauri aukstumu, ir mīts. Tagad pieejami visdažādākie blīvējamie materiāli, ko var izmantot iekšlogos. Ir arī uzlīmējamās blīves.

Izvēlne